Co je bidding?

Bidding představuje prostředek, jak se dostat na přední, placená místa (na Heurece nebo Zboží). Ta většinou znamenají větší viditelnost a následně přinášejí eshopu větší návštěvnost a větší počet objednávek.

Bidding funguje na principu aukce, tedy hlavní je překonat nabídku (cenu za proklik) konkurence, a přitom nezaplatit víc, než je nezbytně nutné.

Když se na Heureku a Zboží zaměříme trochu podrobněji, tak zjistíme, že výsledné řazení produktů ovlivňuje kromě ceny za proklik (CPC) více faktorů – např. cena produktu, dostupnost produktu a hodnocení internetového obchodu. Přičemž každý z těchto faktorů má na řazení produktových nabídek určitou váhu. Tyto koeficienty však nejsou veřejně známé.

Co však veřejně není nic tajného, je, že kromě výše již zmíněných faktorů, je třeba brát v potaz konkurenci, která do aukce vstupuje spolu s vámi. Hraje velmi podstatnou roli v tom, kolik vás proklik bude v konečném důsledku stát. Nezáleží totiž, jakou částku máte nastavenou ve feedu, ale to, kolik je v tu danou chvíli na první pozici potřeba. Pokud máte nastaveno například 20 Kč a na první pozici stačí 12 Kč, tak zaplatíte jen 12 Kč. Nicméně v případě, že nastavíte cenu moc nízko a na první pozici nedosáhnete a někdo získá v součtu vyšší skóre než vy, zařadí se váš e-shop na pozici za něj, případně za více takových e-shopů. V praxi to znamená, že pokud budete nabízet vyšší cenu za proklik, budete tak mít větší šanci, že svými produkty obsadíte první příčky vyhledavače a tím výrazně zvýšíte šanci, že oslovíte i daleko více potenciálních zákazníku, než kdybyste byli někde pod čarou.

Manuální nebo automatický bidding?

Bidding můžete nastavovat manuálně. Nevýhodou je nutnost časté kontroly a manuální vyhodnocování, častá kontrola, náročnost nastavování v administraci, sledování konkurence apod. Manuální bidding je časově náročný a při větším počtu produktů téměř nemožný (nelze manuálně upravovat bidding každé 2 hodiny).

Automatický bidding prostřednictvím Conviu umožňuje automatické vyhodnocování statistik, monitoring konkurence a přepočítávání biddingu a jeho propis do XML až 12x denně. Ušetří čas a náklady, protože probíhá velmi časté automatické vyhodnocování a automatické vyřazení neprofitabilních produktů z biddovaných pozic.

Pro bidování produktů na Heurece je třeba se zamyslet nad strategií maximální ceny za proklik. Což je ale nemalý oříšek i pro zkušené obchodníky. Takových strategií je totiž spousta. Conviu má v rukávu nástroj pro všechny strategie biddingu. Na každou část sortimentu svého e-shopu můžete uplatňovat jiný přístup. Zpravidla je nejpřínosnější biddovat u Top produktů, u kterých víte, že jsou oblíbené a dobře se prodávají. Produkty je možné pro bidding segmentovat i dle vlastních štítků, prodejní ceny, výše marže, kategorie, výrobce, skladové dostupnosti, produktů v akci, rozdílu v cenách oproti konkurenci apod. Lze nastavit i držení produktu na určité pozici. Zvýšení/snížení biddingu můžete nastavit také dle denní doby a dne v týdnu.

Last updated